Organizator:

I dzień Targów Edukacyjnych – podsumowanie

Podziel się

Dobiegł końca pierwszy Dzień Targów Edukacyjnych! Dziękujemy za liczną obecność, a także zainteresowania aktywnościami na stoiskach i scenie.

Za nami pierwszy dzień Targów Edukacyjnych. To był wspaniały dzień, wypełniony licznymi atrakcjami na scenie, w studiach nagraniowych i na stoiskach.

Program wypełniony atrakcjami

Tegoroczną edycję Targów Edukacyjnych otworzył wywiad z autorem bestsellerowej powieści „Madame”, dr Antonim Liberą. Rozmawiała z nim Małgorzata Juda-Mieloch w studio nagraniowym ODN Kalisz. Dzięki aktualnym możliwościom technologicznym – wywiad można było oglądać także na głównej scenie targowej. W tym samym czasie ODN Leszno przeprowadziło wykład pt. „Budujemy społeczeństwo obywatelskie”. Prężnie działały także inne studia CDN Piła oraz ODN Konin. 

Następnym, jakże ważnym punktem programu była rozmowa z Robertem Gawłem, Wielkopolskim Kuratorem Oświaty, który przeprowadziła Dorota Kinal, Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki UMWW. Dowiedzieliśmy się podczas tej wymiany zdań o obecnej sytuacji w szkołach, możliwościach przyjęcia do szkół ukraińskich dzieci, a także obecności wolontariuszy posługujących się językiem ukraińskim i rosyjskim na targach.

Oficjalne otwarcie

O godz. 12:00 odbyło się oficjalne otwarcie Targów Edukacyjnych, które swoją obecnością uświetnili goście z Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty, a także reprezentanci Urzędu Miasta Poznania.  

- Sam do nauki mobilizuję swoje dzieci i wiem, że nie zawsze jest to łatwe. Najczęściej nauka wydaje się być nudna. Kiedyś gra w piłkę na osiedlu, a dziś gry komputerowe czy portale społecznościowe gwarantują więcej atrakcji, więcej bodźców. Ale Targi Edukacyjne w Poznaniu pokazują, że nauka nie musi być nudna. Że atrakcyjna nauka potrafi uruchomić nowe zainteresowania i nowe pasje - mówił podczas otwarcia targów Tomasz Kobierski,  Prezes Grupy MTP.

O zmianie w sposobie podejścia do wyboru systemu nauki mówił Mariusz Wiśniewski, Zastępca Prezydenta Miasta Poznania. Zwrócił uwagę, że nauczanie zawodowe staje się coraz popularniejsze wśród młodzieży, a same Targi Edukacyjne pozwalają młodzieży zorientować się w ofercie lokalnych placówek oświatowych.

- Edukacja to ocean wiedzy, nauki i mądrej, zaangażowanej miłości – komentowała Dorota Kinal, Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki UMWW. – Dzisiaj młodzi ludzie podejmują samodzielnie decyzję, ale naszą rolą jest nauczyć ich, że rynek pracy dynamiczny. Pragniemy ich przygotować do tego, aby uczyli się całe życie i podchodzili elastycznie do zmieniających się okoliczności.

Liczne wydarzenia w pawilonie 5

W międzyczasie w pawilonie 5 trwały wydarzenia na scenie, jak np. pokaz Policji czy gra targowa Kahoot, w której można było wygrać małe upominki. Wystąpił także zespół Pojana, prezentujący swoje taneczne i muzyczne umiejętności. Poznaliśmy również laureatów konkursu „Polacy w świecie znani z działalności publicznej, misyjnej, naukowej, artystycznej i sportowej” w trzech kategoriach.

Tymczasem swoją ofertę prezentowały Publiczne Biblioteki Pedagogiczne, które pokazywały m.in. narzędzia wspomagające popularyzację czytelnictwa wśród młodzieży. Natomiast na stoiskach Wielkopolskich Samorządowych Centrów Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego można było zapoznać się ze specyfiką pracy w takich zawodach, jak technik masażysta, florysta czy technik usług kosmetycznych.

Spotkać również można było uczelnie wyższe w ramach Akademickiego Poznania, m.in. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkiewicza w Poznaniu czy Uniwersytet Artystyczny. Na gości targowych zainteresowanych służbą mundurową czekali natomiast przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych czy Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych.

To tylko część dostępnych atrakcji. Zapraszamy na Targi Edukacyjne, które potrwają do niedzieli 13 marca! Wstęp dla wszystkich wolny!