Organizator:

Wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”

Podziel się

Zapraszamy do zapoznania się z wystawą „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”, pokazującą fascynującą historię 34 kobiet, które miały odwagę, by zmieniać swoje kraje.

Wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”

Podczas XXVI Targów Edukacyjnych będziecie mieli okazję poznać fascynujące historie 34 Polek i Rumunek, które miały odwagę, by zmieniać swoje kraje, Europę i świat.

Bohaterki wystawy - 17 Polek i 17 Rumunek - były zdolne, pomysłowe, pracowite, niemal codziennie przełamywały stereotypy, a swoim życiem udowadniały jak ważna jest w nim pasja. Znalazły się wśród nich m.in. wojowniczki o niepodległość, prawa kobiet, pionierki w dziedzinie nauki czy sportu. Dzięki sile ich ducha i determinacji żyje nam się lepiej. Wiele kobiet, których historie opowiada ekspozycja „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”, to postaci stosunkowo mało znane szerokiej publiczności, choć nie zabrakło także tych, które w obu krajach są bezsprzecznymi symbolami sukcesu.

W Poznaniu, na XXVI Targach Edukacyjnych, których honorowym gościem jest w tym roku Rumunia, wystawa będzie miała swoją polską premierę. Pierwotnie, w rumuńskiej wersji językowej, została stworzona w 2018 roku przez Instytut Polski w Bukareszcie z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i obchodzonego w wówczas Roku Praw Kobiet oraz 100-lecia Wielkiego Zjednoczenia Rumunii. Jej autorkami są Agnieszka Skieterska i Katarzyna Zalaszewska, a grafikę przygotowało studio Dinksy z Cieszyna.

Wcześniej ekspozycja była prezentowana w kilkunastu miastach Rumunii i Republiki Mołdawii, w tym m.in. w Bukareszcie, Sybinie, Klużu, Krajowej, Alba Iulii, Jassach oraz Kiszyniowie i nadal odwiedza kolejne miasta.

O części z jej bohaterek powstał też cykl filmów animowanych w języku rumuńskim. Można się z nimi zapoznać na stronie: https://instytutpolski.pl/bucuresti/pl/2020/08/12/kobiety-ktore-zmienily-swiat/