Organizator:

Już w ten weekend Targi Edukacyjne Poznań

Podziel się

W dniach 6-8 marca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskichodbędzie się XXIV edycja Targów Edukacyjnych. W tym roku wydarzeniuprzyświeca hasło #KreaTYwni. Wstęp jest bezpłatny.

W dniach 6-8 marca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się XXIV edycja Targów Edukacyjnych. W tym roku wydarzeniu przyświeca hasło #KreaTYwni. Wstęp jest bezpłatny.

Uczestnicy tegorocznej edycji zobaczą ekspozycję aż 229 wystawców: placówek edukacyjnych – publicznych i niepublicznych szkół podstawowych, ponadpodstawowych, policealnych, wyższych, instytucji oświatowych i samorządowych, a także organizacji pozwalających rozwijać pasje młodych ludzi oraz aktywnie spędzać czas wolny. Na Targach Edukacyjnych pojawią się zarówno placówki z Poznania i regionu, jak i uczelnie z innych rejonów Polski.

Organizatorami wydarzenia są Grupa MTP oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Honorowy patronat objęli Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak, Kolegium Rektorów Miasta Poznania oraz Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie.

#KreaTYwni

Targi Edukacyjne to wydarzenie stworzone z myślą o młodych ludziach, aby mogli poznać różne możliwości rozwoju. Program targów jest pełen warsztatów, wykładów, pokazów, animacji i konferencji,  zarówno dla uczniów i rodziców, jak i pedagogów, psychologów, dyrektorów czy nauczycieli. Organizatorzy wierzą, że edukacja z przesłaniem #KreaTYwności pozwala na rozwój i samorealizację pokolenia zdolnych, młodych Polaków,  zarówno z regionu Wielkopolski, jak i całego kraju.

Młodzi Wielkopolanie odkrywają przyszłość i pasje

Każdy uczestnik targów zapozna się z ofertami zarówno placówek edukacyjnych, jak i możliwościami rozwoju w poszczególnych zawodach. Podczas Targów Edukacyjnych na stoisku Samorządu Województwa Wielkopolskiego uczniowie mogą skorzystać z fachowej pomocy doradców zawodowych Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego. Ich ważnym, choć nie jedynym zadaniem, jest diagnoza rynku pracy wskazująca konieczność kształcenia w zawodach deficytowych i określenia tzw. „zawodów przyszłości”. Uczestnicy zajęć zobaczą, jak wygląda praca m.in. florysty, opiekuna medycznego, asystenta stomatologicznego czy technika farmaceutycznego i kosmetycznego.

Dla maturzystów ciekawe pokazy przygotowały szkoły wyższe – m.in. Politechnika Poznańska, która zademonstruje jak wygląda badanie mózgu pod kątem neuromarketingu, działanie spawarki światłowodowej, a także oprogramowanie do symulacji lotów dronem.

Pokazy i animacje przygotowują również służby mundurowe. W tym roku uczestnicy mają do dyspozycji stoiska wielkopolskiej Policji i Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Targi Edukacyjne to także okazja do wsparcia działań charytatywnych – podczas wydarzenia odbędzie się akcja rowerowa „Ścigamy się i pomagamy”. Każdy będzie mógł wykręcać kilometry na rzecz Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko” w Złotowie.

Targi Edukacyjne to wydarzenie, podczas którego można sprawdzić swoją wiedzę. Po raz drugi zostanie zorganizowana gra targowa „Kreatywnie w przyszłość” adresowana do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych. Zabawa będzie ściśle związana z tematyką targów. Dla pierwszych 50 uczestników z najwyższą liczbą punktów w każdym dniu przewidziane są atrakcyjne upominki. 

Polacy i Niemcy na Targach Edukacyjnych

Istotnym elementem targów jest budowanie relacji ponad podziałami przez pryzmat historii i teraźniejszości. Uczestnicy tegorocznej edycji zobaczą m.in. wystawę „Ścieżki Życia” poświęconą Polakom żyjącym na przestrzeni ostatnich 100 lat w regionie wokół Frankfurtu nad Menem i w Hesji.

Jednak to nie wszystko. Targi Edukacyjne 2020 z honorowym patronatem Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie, to okazja do rozstrzygnięcia konkursu plastycznego zatytułowanego „Polacy w świecie znani z działalności publicznej, misyjnej, naukowej, artystycznej i naukowej”. Tegoroczna edycja poświęcona jest Polakom w Niemczech. Konkurs był skierowany do dzieci i młodzieży z przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Wielkopolski. Złożono w sumie 743 prace, z których nagrodzono 54.

#KreaTYwni mentorzy w Szkole Jutra

W ramach Targów Edukacyjnych odbędzie się również szereg konferencji i kongres oświatowy. Ich celem jest szerzenie idei #KreaTYwni wśród osób odpowiedzialnych za wychowanie i nauczanie: nauczycieli, dyrektorów, pedagogów, psychologów i rodziców.

Jednym z takich wydarzeń jest konferencja naukowa pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka – „Szkoła jutra – dobre relacje, edukacja językowa, kreatywne metody pracy”. Prelegentami będą m.in.: dr Marcin Smolik (Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej), który przybliży zagadnienia związane z nową formułą egzaminów zewnętrznych, prof. dr hab. Anna Seniuk (aktorka, profesor sztuk teatralnych Akademii Teatralnej w Warszawie), która omówi techniki emisji głosu i istotę kreatywności w działalności zawodowej nauczycieli, prof. UAM dr hab. Jacek Pyżalski z wykładem „Co ma wspólnego ze zdrowiem psychicznym przemoc rówieśnicza?”, a także dr Anna Basińska, która zaprezentuje wybrane aplikacje, narzędzia i strony internetowe, które mogą wspierać edukację językową lub pomagać nauczycielom uczącym dwujęzycznie. Pełny program konferencji znajduje się na stronie www.konferencjaedukacyjna2020.pl

Konferencja naukowa „Szkoła jutra” to łącznie 65 wykładów. Wydarzenie odbędzie się 6 i 7 marca w Poznań Congress Center. Z kolei 8 marca na antresoli pawilonu 7 zaplanowano 5 prezentacji dla rodziców z dziećmi na temat m.in. rozwoju psychoseksualnego dzieci i młodzieży, nowych technologii czy profilaktyki uzależnień (wstęp wolny).

EDUTEC – kongres i targi

W dniach 5-6 marca w Poznań Congress Center zaplanowano IV Ogólnopolski Kongres Oświatowy organizowany przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Motywem przewodnim wszystkich wystąpień i działań będzie kreatywność. Znakomita kadra wykładowców i praktyków postawi ważne pytania: Czym jest kreatywność, twórczość? Dlaczego są ważne w przestrzeni szkolnej i w życiu społecznym i gospodarczym? Jak dobierać metody diagnozowania potencjału twórczego dzieci i młodzieży i wspierać ich kreatywność?  Czy  grywalizacja rozwija kreatywność uczniów i jaki ma to związek z wiedzą na temat funkcjonowania mózgu? Jak  przekonać nauczycieli i rodziców, że odpowiednie metody pracy rozwijają potencjał uczniów, również tych z niepełnosprawnościami?

W trakcie kongresu między salami konferencyjnymi odbędą się Targi Technologii i Wyposażenia dla Edukacji EDUTEC. 16  wystawców zaprezentuje nowoczesne i innowacyjne rozwiązania dla nauczycieli i rodziców. Wśród wystawców znajdą się m.in. laureaci Złotego Medalu MTP czyli nagród dla najlepszych produktów do nauki. W tym roku zwyciężyły Karty Grabowskiego: Tabliczka mnożenia, Dodawanie i odejmowanie, Gry logiczne (seria unikalnych gier edukacyjnych) oraz Liga Niezwykłych Umysłów – interaktywna, webowa platforma do nauki praktycznego podejścia do programowania.

Nowe technologie dla nauczycieli

W ramach Targów Edukacyjnych realizowany będzie innowacyjny projekt unijny Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@. Dzięki niemu prelekcje z Ogólnopolskiego Kongresu Oświatowego będą nagrywane, a część z nich transmitowana na żywo na platformie YouTube. Przy Scenie w Alei Lipowej zorganizowane będzie Green Studio, gdzie odbędą się rozmowy z zaproszonymi gośćmi, które także będą transmitowane na kanał YouTube oraz jednocześnie zostaną wyświetlone na dużym telebimie na Scenie Targowej.   

Bogaty program wydarzeń towarzyszących.

W czasie Targów Edukacyjnych w sąsiednich pawilonach (numer 7 i 8) obędą się Poznańskie Targi Książki z bogatą ekspozycją wydawnictw dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz interesującymi warsztatami i spotkaniami autorskimi. Więcej informacji znajduje się na stronie www.targiksiazki.pl

Grupa MTP wraz z Samorządem Województwa Wielkopolskiego zaprasza na Targi Edukacyjne Poznań 2020 #KreaTYwni

Godziny otwarcia

6 marca – piątek 10:00-18:00

7 marca – sobota 10:00-18:00

8 marca – niedziela 10:00-16:00

Lokalizacja, wejście i wjazd

Międzynarodowe Targi Poznańskie – pawilon 7A i 8A. Wejście bezpośrednie od ulicy Śniadeckich (Wejście Zachodnie). Na teren można wejść także przez Hol Wschodni od dworca Poznań Główny. Wjazd dla samochodów będzie otwarty od ulicy Śniadeckich oraz Głogowskiej.

Wstęp i parking

Wejście jest bezpłatne, a karta wjazdu dla samochodów na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich kosztuje 30 zł – płatność na miejscu lub online na stronie https://tobilet.pl/karty-wjazdu-poznanskie-targi-ksiazki-targi-edukacyjne-2020.html

Kontakt dla mediów

Nikodem Szarata

PR, marketing

nikodem.szarata

+48 696 020 052