en
pl

Za nami rekordowa edycja Targów Edukacyjnych

W dniach 1-3 marca 2019, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, odbyły się XXIII  Targi Edukacyjne pod hasłem „Kierunek Bezpieczeństwo” oraz Poznańskie Targi Książki.

Obu wydarzeniom towarzyszył bogaty program spotkań, warsztatów i konferencji. Wstęp dla publiczności był bezpłatny.

W tej edycji targów udział wzięło 170 placówek edukacyjnych - publicznych i niepublicznych szkół podstawowych, ponadpodstawowych, policealnych i wyższych oraz innych instytucji dydaktycznych, działających na różnych poziomach nauczania i w różnych obszarach edukacyjnych. Na targach można było  skorzystać ze wskazówek poradni psychologiczno-pedagogicznych  i centrów szkolenia ustawicznego.

Atrakcję stanowiło Miasteczko Policyjne oraz pokazy i animacje dla uczniów przygotowane przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Ciekawą grę terenową z nagrodami przygotował Departament Edukacji i Nauki Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Kształcenie zawodowe

Absolwenci gimnazjów coraz częściej decydują się na kontynuowanie kształcenia w szkołach  zawodowych. Okazją do przyjrzenia się ofercie kształcenia zawodowego była Aleja Zawodowców, gdzie odbyły się  pokazy umiejętności uczniów szkół branżowych, między innymi: samochodowej, budowlanej, gastronomicznej, elektrycznej, energetycznej, komunikacji i odzieżowej.

pio_0504.jpg

Bogata oferta  dla maturzystów

Na uczniów szkół średnich czekała szeroka oferta edukacyjna 35 szkół wyższych i policealnych z Polski i zagranicy. Wśród wystawców obecne były niemal wszystkie szkoły wyższe z Poznania, w tym Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Artystyczny, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Poznańska i Akademia Wychowania Fizycznego. Ciekawie prezentowała się oferta uczelni z innych regionów kraju. W tym roku gościliśmy m.in. Szkołę Główną Handlową, Wojskową Akademię Techniczną, Akademię Górniczo-Hutniczą, Akademię Morską w Szczecinie, Akademię Wojsk Lądowych, Uniwersytet Wrocławski i Politechnikę Wrocławską.  Coraz więcej polskich maturzystów interesuje się studiami za granicą. W Poznaniu mogli porozmawiać z przedstawicielami uczelni z Niemiec, Danii, Wielkiej Brytanii czy Luksemburga.

pio_0270.jpg

Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu zaprezentowała ćwiczenia sprawnościowe, jakie są wymagane na egzaminie wstępnym  do szkół pożarniczych. Na specjalnie zaaranżowanej przestrzeni każdy mógł spróbować swoich sił.

Trening skuteczności osobistej dla uczniów

Ciekawe wykłady dla uczniów przygotował trener skuteczności osobistej Michał Michalski: „Zacznę się uczyć, ale za 10 minut…. Czyli o tym jak wygrać z prokastynacją”, „Jak zbudować nawyk systematycznej nauki – praktyczne case study oparte na 28-dniowym wyzwaniu nauki języka hiszpańskiego”. Tematyka przyciągnęła wielu słuchaczy.

Pozytywna dawka wiedzy dla nauczycieli

Co roku Targom Edukacyjnym w Poznaniu towarzyszy bogaty program konferencji skierowany do nauczycieli oraz dyrektorów szkół. Przygotowuje go Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu wraz z ośrodkami  doskonalenia nauczycieli z Kalisza, Konina, Leszna, Piły oraz placówkami edukacyjnymi prowadzonymi przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Oferta 35 bezpłatnych warsztatów i konferencji, w większości o tematyce poświęconej szeroko pojętemu bezpieczeństwu – zgodnie z hasłem przewodnim targów,  z pewnością odpowiedziała na szereg pytań związanych z bezpieczeństwem w szkole, zarówno w  sensie fizycznym, jak i emocjonalnym.

Sztandarowym wydarzeniem przygotowanym przez ODN Poznań był trzeci już  Ogólnopolski Kongres Oświatowy EDUTEC, tym razem pod hasłem „Bezpieczna przystań w wielokulturowej szkole”.

Od kilku lat do Polski przyjeżdża coraz więcej cudzoziemców z wielu krajów, którzy postanowili spróbować tutaj osiąść. Do dorosłych dołączyły dzieci, które rozpoczęły naukę w polskich szkołach. Uczniowie z innych krajów trafiają do naszych szkół, starają się zdobywać wiedzę, uczyć języka, a jednocześnie integrować. Jak  polska szkoła im w tym pomaga, szkoła, która staje się wielokulturowa już w momencie, gdy pojawia się w niej pierwszy uczeń z doświadczeniem migracyjnym? Na te pytania uczestnicy kongresu starali się znaleźć odpowiedź.

Kongres odbył się w dniach 28 lutego - 1 marca  w Poznań Congress Center na terenie MTP. Więcej informacji można znaleźć na www.kongres.odn.poznan.pl

Historia złamania szyfru ENIGMY na targach w Poznaniu

Przebojem wśród targowych spotkań była prezentacja książki „X, Y, Z. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy”, której autorem jest sir John Dermont Turning,  członek rady powierniczej fundacji i muzeum Bletchley Park (siedziba zespołu brytyjskich kryptologów podczas II wojny światowej), .  Pisarz został wyróżniony Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego, którą wręczyła Pani Marzena Wodzińska - członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Złamanie Enigmy jest ściśle związane z Poznaniem, w przyszłości ma być otwarte Centrum Szyfrów ENIGMY, a przed głównym wejściem do poznańskiego Zamku stoi pomnik trzech polskich kryptologów, którzy przyczynili do rozpracowania niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma – Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, związanych z Uniwersytetem Poznańskim.

Innowacyjne technologie oraz wyposażenie dla edukacji

XXIII edycję Targów Edukacyjnych wzbogaciły Targi Technologii i Wyposażenia dla Edukacji EDUTEC (28 lutego - 1 marca), które towarzyszyły III Ogólnopolskiemu Kongresowi Oświatowemu i innym konferencjom dla nauczycieli organizowanym w Poznań Congress Center. Targi  EDUTEC są dostępne bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych.

Oferta wystawców obejmowała m.in.: różnorodne pomoce dydaktyczne,  projektory, ekrany, tablice interaktywne, aplikacje, licencje oprogramowania dla szkół i uczelni.

Rekordowa edycja

Tegoroczna edycja Targów Edukacyjnych zaskoczyła rekordową frekwencją. Targi Edukacyjne i Poznańskie Targi Książki łącznie odwiedziło ponad 54 tysiące osób.

2019-03-15